iPhone XR i jego cechy stały się znane opinii publicznej podczas prezentacji nowych urządzeń podczas następnej konferencji prasowej Apple. Wydarzenie odbyło się we wrześniu 2018 r. W kampusie Steve Jobs Theatre Apple Park w Cupertino, Kalifornia, USA.

Smartfon iPhone XR jest pozycjonowany jako niedrogi model telefonu w linii iPhone X. Będzie dostępny dla szerszego grona odbiorców. Jednocześnie zaobserwowano pewien kompromis: z jednej strony telefon został zbudowany na bazie zaawansowanego procesora Apple A12 Bionic, z drugiej strony urządzenie otrzymało prostszy ekran IPS.

iPhone XR dane techniczne

iPhone XR Design

W porównaniu ze starszymi braćmi główne funkcje telefonu iPhone XR pozostają takie same. Niemniej jednak niektóre funkcje IPhone XP zostały obniżone w celu osiągnięcia niższej ceny produktu.

IPhone XR ma podobną konstrukcję z modelami iPhone X i iPhone XS. Ale wizualnie wygląda bardziej szorstko, ma większą grubość. Jeśli weźmiesz iPhone’a XR obok iPhone’a XS, poczujesz, że jest to zdecydowanie tańszy model, który wywołuje odczucia w rękach większego urządzenia.

Jeśli przyjrzysz się bliżej smartfonowi IPhone XP, zobaczysz gładki, zaokrąglony wzór pasujący do popularnego spojrzenia na iPhone 7 lub iPhone 8. Ale w przeciwieństwie do swoich poprzedników, iPhone XR jest wykonany w wersji pełnoekranowej;

IPhone XR ma ochronę IP67 przed wilgocią i kurzem, młodsze modele iPhone X i iPhone 8 mają dokładnie taką samą klasę ochrony, co jest całkiem dobre w przypadku rozwiązania budżetowego.

W praktyce klasa ochrony IP67 oznacza, że ​​urządzenia muszą wytrzymywać zachlapania i pozostać wodoodporne po zanurzeniu w wodzie na głębokość 1 metra przez 30 minut.

iPhone XR design

Specyfikacja ekranu iPhone XR

iPhone XR to dość ciekawy i zrównoważony model. Sprzedawcy Apple zrobili wszystko, co w ich mocy, i znaleźli możliwość zaoferowania klientom dobrego wyboru smartfonów.

W opinii autora tego artykułu to właśnie w iPhone XP osiągnięto optymalny kompromis między charakterystyką a ceną telefonu. Ponadto nie wszyscy użytkownicy, tacy jak AMOLED, wyświetlają.

Smartfon iPhone XR jest wyposażony w wyświetlacz Liquid Retina, którego matryca jest produkowana w technologii IPS. 6,1-calowy wyświetlacz LCD LCD ma rozdzielczość 1792 × 828 pikseli, gęstość wynosiła 326 PPI.

Pomimo technologii IPS, na podstawie której powstał ten ekran, jest to jeden z najlepszych, jasnych i kolorowych ekranów, które można znaleźć tylko w najlepszych modelach smartfonów.

Ekran iPhone XR zapewnia doskonałą szczegółowość nie tylko elementów interfejsu systemu operacyjnego iOS, ale również dobrze się prezentuje podczas oglądania różnych treści. Ułatwiły to wysokie poziomy jasności 625 cd / m2 i kontrast 1400: 1. Bardzo dobrym bonusem jest wsparcie zastrzeżonej technologii True Tone.

Pomimo wielu pozytywnych stron ekranu iPhone XR, jest też mucha w maści z miodem. Jest to zastrzeżona technologia Apple 3D Touch, której nie ma w iPhone XP. Ten punkt należy wziąć pod uwagę, jeśli aktywnie korzystałeś z tej funkcji i udało ci się do niej przyzwyczaić.

ekran iPhone XR

Aparaty iPhone XR

Znaczącym krokiem naprzód w linii iPhone XS w porównaniu do poprzedniego iPhone’a X był znacznie ulepszony aparat główny.

Pomimo tego, że główny aparat smartfona Apple iPhone XR jest wyposażony w tę samą matrycę, ma znaczącą różnicę w stosunku do aparatu iPhone XS, IPhone XP nie ma drugiego modułu, który działa w trybie teleobiektywu.

Jeśli lubisz mobilną fotografię i przyzwyczaisz się do maksymalnego wykorzystania swojego gadżetu, musisz zwrócić się do powyższego faktu. Podwójny zoom optyczny nie będzie dostępny podczas używania iPhone’a XR jako aparatu.

A jednak możesz robić spektakularne zdjęcia w trybie portretowym, tworzyć atrakcyjne rozmyte tło, aby utrzymać ostrość na obiekcie.

Główny aparat otrzymał 12-megapikselową matrycę, 6-elementowy obiektyw, czteropasmową lampę błyskową LED, obiektyw z przysłoną мой / 1.8. Wśród innych opcji należy zauważyć: optyczną stabilizację obrazu, autofokus, filtr IR, tryb zdjęć seryjnych.

Obsługiwane jest stereofoniczne nagrywanie wideo w formatach: 4K przy 30 klatkach na sekundę. Wideo Full HD może być produkowane w maksymalnej jakości – 60 klatek na sekundę. Dostępne w formacie Full HD i trybie 1080p przy 30 klatkach na sekundę. Główny aparat obsługuje również tryb zwolnionego tempa (1080p przy 120 FPS lub 240 FPS).

Główny aparat iPhone XR obsługuje różne tryby Semka

  • Tryb „poklatkowy” ze stabilizacją obrazu
  • tryb panoramiczny, który umożliwia tworzenie zdjęć panoramicznych o maksymalnym rozmiarze 63 megapikseli
  • tryb portretowy
  • oświetlenie portretowe (z wyłączeniem oświetlenia scenicznego)
  • rozpoznawanie twarzy

Jakość obrazów głównego aparatu spełnia najwyższe wymagania dotyczące fotografii mobilnej. Możliwości czujnika umożliwiają osiągnięcie bardzo dobrych wyników przy wartości ISO ustawionej na 25. Możesz to sprawdzić, patrząc na kilka zdjęć testowych wykonanych na głównym aparacie iPhone XR.

Więcej informacji na temat możliwości fotograficznych telefonu iPhone XR można znaleźć na stronie www.photographyblog.com

Przedni 7-megapikselowy aparat iPhone XR doskonale radzi sobie z przypisanymi mu funkcjami, zapewnia dość dobrą szczegółowość uzyskanych zdjęć.

Podobnie jak w starszym modelu iPhone XS, w tym przypadku możliwe jest dostosowanie efektu głębi i zmiana efektów świetlnych. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma krytycznych komentarzy na temat jakości przedniej kamery.

Wydajność iPhone XR

Jeśli opisujesz wydajność smartfona iPhone XR tylko kilka słów – najszybciej. W tym aspekcie twórcy Apple poszli na kompromis i nie zaczęli pogarszać szybkości iPhone’a XP.

Podobnie jak starsi bracia z linii IPhone X, iPhone XR jest wyposażony w zaawansowany, 6-rdzeniowy procesor Apple A12 Bionic. Ten układ jest wytwarzany w procesie 7-nM. Maksymalna częstotliwość zegara procesora wynosi 2,49 GHz.

Tak więc, kupując budżetowy model Apple iPhone XR, nabywca otrzyma urządzenie o najwyższej wydajności, które nie jest gorsze pod względem szybkości od znacznie droższych modeli iPhone XS i XS Max.

Wydajność iPhone XP nie ma sensu nawet porównywać z konkurencyjnymi rozwiązaniami opartymi na Androidzie. Na znanym polu testowym Geekbench 4 w teście Multi-Core iPhone XR zdobył 11 217 punktów.

Wydajność iPhone XR

Jednocześnie najbardziej produktywny smartfon z Androidem Samsung Galaxy S10 +, zbudowany na bazie Qualcomm Snapdragon 855, w podobnym teście zyskuje tylko 10705 punktów.

Wydajność iPhone XR

Komunikacja i nawigacja iPhone XR

Nie ma niespodzianek w zakresie obsługiwanych technologii bezprzewodowego przesyłania danych iPhone XR i standardów komunikacji mobilnej. Tradycyjnie smartfony Apple sprawdzają się w tej kwestii wyłącznie z dobrej strony.

Kupując gadżet wyprodukowany przez Apple, możesz być pewien, że telefon będzie gotowy do współpracy z niemal każdym urządzeniem i zapewni stabilną i wygodną pracę.

Możliwości komunikacyjne są reprezentowane przez szeroką gamę obsługiwanych standardów komunikacji mobilnej: GSM, CDMA 2000, EV-DO, HSPA +, LTE, LTE Advanced. Możliwości nawigacji są obsługiwane przez różne standardy nawigacji, między innymi: A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS.

Specyfikacja baterii iPhone XR

Zgodnie z oficjalnymi oświadczeniami Apple, iPhone XR będzie w stanie pracować 90 minut dłużej niż ulepszona wersja iPhone’a 8 Plus, która ma znacznie pojemniejszą baterię niż iPhone 8. To stwierdzenie można uznać za długo oczekiwany przełom.

Fani marki Apple wiedzą z pierwszej ręki, że poprzednie modele iPhone’a nie miały wystarczającej autonomii, a ładowanie baterii często nie wystarczało przed końcem dnia.

Autonomię telefonu iPhone XR zapewnia bateria o pojemności 2942 mAh. I chociaż kardynalny skok żywotności baterii smartfona nie nastąpił, ale możemy śmiało powiedzieć – teraz wystarczy do wygodnej pracy z gadżetem przez cały dzień roboczy. W trybie rozmowy IPhone XP może pracować do 25 godzin.

Jeśli zdarzy się, że urządzenie będzie używane w scenariuszach wymagających zwiększonego zużycia energii, możesz być spokojny. IPhone XP obsługuje technologię szybkiego ładowania, która umożliwia ładowanie baterii do 50% w ciągu zaledwie pół godziny.

Ładowanie bezprzewodowe iPhone XR

Jak przystało na smartfon z najwyższej półki, iPhone XR obsługuje najnowocześniejszą technologię ładowania bezprzewodowego. Nie ma wątpliwości, że bezprzewodowe ładowanie stanie się dominującą metodą ładowania gadżetów i wkrótce będzie używane wszędzie. Rzadko byliśmy świadkami, jak kiedyś „fantastyczne” i niedostępne technologie stały się powszechne.

Cena dla iPhone XR w Polsce

Pomimo pozycjonowania budżetu iPhone’a XR, cena wciąż mieści się w dość wysokich granicach. Na Ukrainie iPhone XR oferuje około 100 sklepów internetowych. Cena waha się od 758 do 1185 USD.

Cena iPhone’a XR zależy nie tylko od konkretnego sprzedawcy, ale także od konfiguracji. Mówimy o ilości pamięci wewnętrznej. Kupujący mogą wybrać model iPhone XP z wbudowaną pamięcią danych 64, 256, 512 gigabajtów.

iPhone XR dane techniczne w infografice

Wyświetlacz

Retina 6.1
1792 × 828 px

Procesor

Apple A12 Bionic
6 core / 2.49 Ghz

Pamięć RAM

DDR
3 Gb

Pamięć wbudowana

64, 256, 512 Gb

Akumulator

Li-Po
2942 mAh

Aparat główny

przysłona ƒ/1.8
12 Mpx / 4K video

Przedni aparat

przysłona ƒ/2.2
7 Mpx / Full HD

Bluetooth

wersja
5.0

Komunikacja

GSM,HSPA
LTE

Wi-Fi

802.11 a/b/g/n/ac

NFC

Tak

Bezpieczeństwo

FaceID

SAR (głowa)

0.99 W/kg

Wymiary

150.9 х 75.7 х 8.3 mm

Ładowanie bezprzewodowe

Tak